SUNDHED ER HIMLEN PÅ JORDEN ( E. R. Hauschka )
Ensidig ernæring, tobak, alkohol, larm, luftforurening (smog) - endog stress og personlige problemer fører til ekstrem belastning af kroppen - alene for at udholde af disse påvirkninger.
Allerede for mange år siden begyndte mange forskere at undersøge grundende til for tidlig ældning - og hvordan man kunne gøre ældningsprocessen langsommere.
Det er videnskabeligt bevist, at DE FRIE RADIKALER sørger for en for tidlig ældningsproces.
Hvordan? - De Frie Radikaler er molekyler, som har mistet et elektron. For fortsat at kunne eksistere, stjæles det manglende elektron fra andre molekyler og udløser derved en voldsom kædereaktion. Cellerne forbruger mere ilt til bekæmpelse af de frie radikaler og oxiderer derfor hurtigere. De bliver svagere og svagere - og kroppen forfalder. Gennem tilførsel af ANTIOXIDANTER af høj kvalitet, kan man ændre dette. ANTIOXIDANTERNE har den egenskab at kunne afgive de manglende elektroner til De Frie Radikaler og dermed stoppe kædereaktionen.
Men et sundt stofskifte har brug for mere.
En varieret og vitaminholdig ernæring sørger for vitalitet og et stærkt immunsystem. Mange næringsmidler indeholder mindre vitaminer end for 10 - 20 år siden. Det betyder, at vi skal sørge for at indtage en kost, som er rig på vitaminer for at leve lige så sundt som tidligere. Vi kan blive nødt til at supplere målrettet med vitamintilskud for at bibeholde vores sundhed og vitalitet.
VidVital Grapepower har kun de bedste, udsøgte produkter af højeste kvalitet. Vi går ind for at gøre noget godt for sundheden ! .... føl dig ung!!
Weitere interessante Artikel:
ImunoLogic Wundermittel gegen Allergien?
IMMUNE COMPLEX VITAL HEALTH – un apoyo al sistema inmunológico
Wirkstoffe in Pinienkernen
Tanzen baut Stress ab und macht glücklich
Achtung neue besorgniserregende Erkenntnisse zu Simmondsin und Jojoba
Das könnte Sie auch interessieren:
Warning: MagpieRSS: Failed to fetch http://www.fitnesspr.de/rss.xml (HTTP Response: HTTP/1.1 404 Not Found
) in /var/www/web0/html/geldmaschine/magr1/rss-feeds/rss_fetch.inc on line 238
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/web0/html/geldmaschine/magr1/rss-feeds/feedreader.php on line 7


